Archive | Whole Foods RSS feed for this section

{Whole Foods} Spent $113 SAVED $75!!

15 Jun

Spent $113.37 Saved $75!!

Best deals:

Case of Organic Blueberries- My cost was $21.49 (Originally $59.88) One day sale for $1.99 a pint

Case of Think Thin Bars- My cost was $5.21 (Originally $16.90) I used (10) $1/1 Whole Foods coupons plus the 10% case discount

Kiss My Face Sunscreen-My cost was $10.49 (Originally $19.99) On sale for $15.99. Used $3/1 Facebook coupon and $2.50/1 Whole Foods coupon

Seeds of Change Rice–  My cost was 1.39 per box. (Originally $3.39 per box) I used $1/1 Whole Foods coupons and $1/1 printable coupon

Environment Kidz- My cost was $3.50 per box. (sale price) I bought 4. Originally $5.99 a box.

 

I got other great coupon deals but I have to run out the door to pick up HEN! Those were the best ones though 🙂

Advertisements

{Shopping this week…} Big Savings!

15 Feb

**I’m starting a new segment on my blog called “Shopping this week. ” I hope y’all enjoy!**

Jarrod and I are on the Dave Ramsey financial peace program, and it FEELS. SO. GOOD.  I love carrying my little envelopes of cash with me, because the physical act of handing cash to a cashier is so much harder for me that mindlessly swiping my card. Every item I purchase is totally scrutinized before it makes it into my buggy. For me, carrying cash makes my money much more valuable because once it’s gone, it’s gone.

Even though I’ve been a couponer for a while, this plan has brought my shopping perspective to a whole new level. I usually do most of my weekly shopping while my girls are in school on Wednesdays, therefore our “grocery week” begins on Wednesday and ends on Tuesday.  This week I’m not going to give an entire run down of my purchases, BUT I am going to hit the highlights so you can snag these too.

I’ve also planned all of our suppers from now through next WED, so I’ll be posting pictures and recipes as the week goes on.

This week’s meals are…

  • Blackened Salmon Soft Tacos
  • Cheesy Polenta and Mushroom Pizza
  • Spinach and Artichoke Baked Pasta
  • Balsamic- Ginger Chicken Lettuce Cups
(I usually only plan 4-5 meals for 7 nights because we’ll have leftovers a couple of nights)

Today’s shopping:

Target

Call me a nerd, but I get the biggest thrill out of shopping the clearance section at Target. I stroll up the the end cap with my huge couponing binder, and I matchup as many deals as I can! I only buy products that I need or that I can get for free to {donate}. Be careful not to buy items that you don’t really need! I snagged these same deals last week, and went back today to get more… the best part is…they were discounted EVEN MORE!

  • 3 bags of All Natural Ricola 30ct. cough drops. Originally $1.96 per bag. On clearance for $0.84 per bag. I bought 3 bags and used (3) $0.75/1 coupons. Making these only $0.09 per bag!!
  • Method Smarty dish dishwashing tabs 20ct. Originally $4.99 per bag. On clearance for $2.48 per bag. I bought 1 bag and used (1) $1/1 coupon. Making this only $1.48!

  • Listerine (large bottle). Originally $4.99. On clearance for $2.48. I bought one bottle and used (1) $1/1 coupon. Making this only $1.48!
  • Bounce dryer bar– Originally $4.27. I used (1) $1.50/1mc. The total price was $2.77. * This wasn’t on sale but I needed it and had a $1.50 off coupon. The bounce dryer bar lasts 2 months, so that’s a total of only $1.38 per month!

I spent: $6.00!

I saved: $ 20.13! (that’s 77%!!)

Publix

As always, I used my $5 off a $30 purchase coupon that Publix mails me each week. I mainly bought fruit, veggies, cheese, organic milk blah blah blah. There’s little room for coupons when buying produce, but I always stick with All Natural, Organic, and search for the best deals on those.

My best deals today were:

 Finish Powerball Tabs: originally $6.99 each. This week they are on BOGO. Making them $6.99 for two. I saw one of those automatic coupon machines spitting out coupons right under the display. I grabbed (2) $1/1 coupons. Making them $4.99 for 2 OR $2.49 each!! That’s a savings of $8.99!

Lipton tea bags(100 count): originally $3.69 each. This week they are on BOGO. Making them $3.69 for two. I used (2) $0.50/1 coupons. Publix doubles any mc that is $0.50 or less. Therefore this took off $1 per box. This made each box only $0.84!! That’s a savings of $5.69!

On these deals I spent: $6.67!

I saved: $14.48! (that’s 69%)

Whole Foods

Case of Think Thin Crunch Bars {THIS DEAL IS ONGOING THRU 3/31}

There is a pdf coupon for $1/1 Think Thin Bars.

You can download the coupon here and print it as many times as you would like until it expires on 3/31.

Deal Scenario:

Whole Foods has their Think Thin bars on sale for $1.49 per bar. If you buy a case (that’s 10 bars) you get a 10% case discount.

Case price: $14.90

Case price with 10% discount: 13.41

Use (10) $1/1 coupons which saves you $10.00

Total price $3.41 for a case! OR $0.34 per bar!

That’s an $11.49 savings or 78%!

Semi-Home Made Frozen Waffles

7 Jan

Another change in 2012? Making our own frozen waffles!  We used to buy Whole Foods 365 Organic Blueberry Mini Waffles. Each box contains 8 waffles, the babies each eat 2 a morning, so one box only lasts 4 days. We buy two boxes a week @ about $2.50 per box. Thats $20 a month, $240 a year….on frozen waffles. 

Yesterday I got a deal at Whole Foods on Arrowhead Mills waffle mix. They currently have their mixes on sale for $3.99. I used (1) $1/1 printable coupon and (1) $1/1 Whole Foods coupon. I was able to get 2 bags for only $1.99 each. I won’t always be able to get such great deals on organic mixes so, I’m going to start research on recipes for homemade waffles.

When I got home (in the middle of all the {bread making}) I made about 22 waffles from one only one bag of mix!

The  semi home made waffles are double the size of the 365 waffles, so each child will only eat one per meal. This one bag of mix made about 11 breakfasts for my babies at only $.09 each!  If my children ate waffles everyday this year it would only cost us $65.70. That’s a savings of $174.30!

This quickly turned into a family affair, and Henley and Hoke ended up eating waffles for lunch.

Hoke wanted in on the action too! (still in p.j’s)

I waited on the waffles to cool and stuck them in gallon sized freezer bags with a piece of wax paper between each one.

This turned out to be a super easy and fun project to do with the kiddos, and since I did it while the dough was rising on our homemade bread, it was a great use of time!

Morning Bliss at Target- Spent $11.38 and saved $21.88!

5 Jan

 

I must admit, for the last two months I’ve been slipping big time when it comes to my coupons and shopping trips. I never knew how much Thanksgiving, Thyroid Surgery, and Christmas (plus two out of school babies) could throw me off my game!

Henley has become my accountability partner when it comes to going to the gym. After being trapped in the house with me since preschool got out on Dec. 14th, she loves nothing more than to go to the kids’ room at the gym and have some social interaction. As we were running out the door this morning, I remembered I needed a few things at Target. I shoved a few coupons in my pocket and we were out the door. I was THRILLED when we got to the store, and I racked up on these deals…

 

Spent $11.38 (before tax)

Saved $21.88

  • (2) 32 oz. bottles of Lysol– on sale for $1.87 each. I used a $1/2 mc coupon from the paper. my total cost was only $1.37 per bottle


  • (1) Bounce Dryer bar-   on sale for $2.99. I use a $2.50/1 mc coupon that I received from Vocalpoint. my total cost was only $0.49! 


  • (3) Tom’s of Maine Children’s Toothpaste- on sale for only $2.59 per tube. I used (3) $2/1 mc coupons. my total was only $0.59 per tube!
  • (2) Tom’s of Maine Adult Toothpastes- on sale for only $3.69. I used (2) $2/1 mc coupons. my total was only $1.69 per tube!
  • (2) Tom’s of Maine Deodorants- on sale for only $3.50. I used (2) $2/1 mc coupons. my total was only $1.50 per stick!
***Incase you are wondering where the heck I found 7 manufacturers’ coupons for $2 off of Tom’s, I got them from a tearpad at Whole Foods on two different but recent occasions. The tearpad was located on an end cap in the personal hygiene section (close to toothpaste). They didn’t expire until April, and I was holding on to them because I knew that Target’s Tom’s products are always cheaper than they are at Whole Foods. 

 

WHOLE FOODS (spent $98, saved $28)

10 Nov

I do a lot of shopping at Whole Foods. It is super hard to score huge savings there, but saving $28 is nothing to scoff at. I always use WHOLE FOODS COUPONS, and whatever MC are available for the items that I need. Here are my favorite highlights from this shopping trip…

Also, TAKE ADVANTAGE of the chocolate chip coupon this month. There was a misprint. The coupon is supposed to be for $0.50 off per bag, but it actually says $2.00 off per bag!!

Indiana All Natural Kettle Corn $3.99 I used $1/1 Whole Foods Coupon and $1/1 MC- total price was $1.99

Alba Kukui Organic Body OilRegularly $9.99 on sale for $7.99. I used (1) $3/1 MC from ALL YOU Oct. Magazine- total price was $4.99!!

Spectrum Canola Oil$7.99. I used $1/1 Whole Foods Coupon and (1) $3/1 coupons- total price was $3.99!

2 Gallons of Organic Valley MilkOn sale for $5.89 each.  I used (2) $1/1 coupons making the total price for each $4.89

365  Organic Chocolate Chips- $3.99. I used (1) $2/1 coupon- total price was $1.99!

(2) Organic Valley Unsalted Butter- on sale for $4.79. I used (2) $1/1 coupons. Total price for each is $3.79!

 

My WHOLE FOODS TRIP spent $65.25 and saved $52.38

19 Oct

Spent: $65.25

Saved:$53.38!!! (savings only in coupons… discounts from sales not factored into savings!)

The majority of my printable coupons can be found HERE.

The Whole Foods printable coupons can be found HERE (unlimited prints)

Touch of Honey 365 bread- $3.79

Organic girl Arugula- On sale from $3.99 to $2.99 ( I had a $.55 off coupon and couldn’t find it!)

Applegate Farms Organic Sliced Turkey- $5.99. I used $1/1 printable coupon= $4.99

(3) Earth’s Best Mini Blueberry Waffles- on sale for $2.39 I used (3) $1/1 Whole Foods Coupons and (1) newspaper $1/2 coupons= total for each is $.89!!

(1)Earths Best KIDZ Baked chicken nuggets- $8.69 I used (1) $1/1 Whole Foods Coupon and (1)  newspaper $1/2 coupon= total of $7.19

(1) Stoneyfield Organic Yo kids yogurt- $3.69. I used (1) $1/1 coupon and (1)  printable $.50/1 coupon= $2.19

(1) Annie’s Organic Fruity Bunnies Cereal- $3.99. I used (1)  printable $1/1 coupon= $2.99

(1) Stoneyfield Organic Non fat French Vanilla Yogurt- $3.99 I used (1) $1/1 Whole Foods coupon and (1) $.50/1 coupon = $2.49

(1) Barbara’s Shredded Spoonfuls shredded wheat- on sale for 2/$6- I used (1) printable $1/1 coupon= $2.00

(1) Barbara’s High Fiber Cranbery Cereal- on sale for $2.79. I used (1) printable $1/1 = $1.79

(1) Pacific Creamy Tomato Soup- $3.19 I used (1) printable $1/1= $2.19

(5) Brown Cow Yogurts @ $0.99 each. I used (1) $1/5 Whole Foods coupon and (1)  printable $1/3.= $.59 each

(1) 365 Blue Cheese Crumbles- $3.99

(1) Annie’s Can of Pasta- $2.19 I used (1) $1/1 = $1.19

(2) De Bols Spinach Fettuccine $1.79. I used (2) $1/1 Whole Foods Coupon and (2) $1/1 printable= FREE

(2) Raw Organic Protein packets @ $2.69. I used (1) $5/1 printable= $0.38

(4) Tazo teas @ $1.49. I used (2) $2/2 coupons. The total  is  $.049 each.

DEAL OF THE DAY!! (2) Cases (10 each) of Think Thin bars $16.90 each. Total is $33.80 for 2. Case discount off of each is $1.69. total case discount is -$3.38 I used (20)  $.50/1 Whole Foods coupons and (20) $0.50/1. Total savings off of 2 cases= -$23.38!! My total for each case was $5. 21!!

Maranatha Whole Foods Deal

22 Aug
$1.00 any Maranatha Product Printable Coupon
Print now and hold onto it!!
Expires 11/15/11

WHOLE FOODS DEALS
Marnatha Roasted Organic No Stir Peanut Butter 16oz $3.99 (reg$4.99)
$1.00 Whole Foods Printable Coupon
and $1.00 Printable Coupon
Total Price= $1.99

August’s WHOLE DEAL booklet!!!

2 Aug

This is a booklet that contains Whole Foods Store Coupons. You can find “The Whole Deal” in Whole Foods stores and  a new version comes out about every 2-3 months.

I recommend that you grab a handful of Whole Deal Booklets when in the store. They are usually good to use for at least a month after they are no longer available.

If you can’t find “the Whole Deal” booklet don’t worry most of the same coupons are available on Whole Foods Website.

Here are the coupons in the August booklet:
$1.00 365 Everday Value Essential Oil 2oz bottle
$1.00 Azalea Feminine Care pads, pantyliners, or tampons
$1.00 Back to Nature Cookies or Crackers
$1.00 Zbar or Zfruit Rope 6pk bar
$1.00 Earth Balance Creamy or Crunchy Peanut Butter or Creamy Almond Butter
$5.00 Garden of Life Vitamin Code 120ct or 240ct
$5.00 Garden of Life RAW Meal or RAW Protein Powder
$1.00 Cascadian Farm Organic Cereal or Granola bars
$1.00/2 64oz Organic Honest Tea or Honest Kids (mix or match)
$3.00 Kiss My Face 16oz or 32oz Natural Moisturizer
$0.50 Lifeway Organi ProBugs 4pk
$1.00 Maranatha Nut Butter
$1.50/2 Envirokidz Organic Gluten Free Cereals or Crispy Rice Bars (min n match)
$1.50 /2 Nature’s Path Organic Toaster Pastries or Granola Bars (mix n match)
$1.00 Organic Valley Original Half&Half
$1.25 Pacific Natural Foods 32oz Organic Almond Non-Dairy Beverage
$1.00 Stonyfield YoKids Cups or Yokids Squeezers Organi Lowfat Yogurt
$1.00 Udi’s Gluten-free or Artican Granolas
$1.25 Nasoya Product
$1.00 Organic Valley Cheese 8oz
$0.50 Vita Coco 1 liter
$2.00 Kyolic,Kyo-Green, Kyo-Dopholus or Moducare Product
$1.00 Organic Valley 1lb butter
$0.50 Lifeway BioKeifr 4pk
$1.00/2 365 Everyday Value Organic Nonfat Yogurt 6oz
$1.00 365 Everyday Value ricotta Cheese 15oz tub
$1.00 365 Everyday Value Organic Dressing 8oz
$1.00 The Origincal Brat Hans Fully Cooked Chicken Breast Strips

 

thank you Healthy Life Deals!

%d bloggers like this: